На Вінниччині суд відмовив приватній фірмі у праві на розробку вапняку поблизу Буші

У Господарському суді Вінницької області розглядали позов ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» до Ямпільської міської ради. Компанія не погоджується з позицією громади щодо необхідності зберегти гору Лисківку недоторканою та бажає видобувати там вапняк.
Як повідомляють у пресслужбі Вінницької обласної прокуратури, приватна компанія хоче через судовий припис отримати від органу місцевого самоврядування строковий оплатний земельний сервітут на частину земельної ділянки комунальної власності площею 4,07 га для здійснення видобування корисних копалин у родовищі Бушанське.
Йдеться про ділянку поблизу села Буша, де розташовано Державний історико-культурний заповідник «Буша» з пам’ятками: скельний храм ІІ-V-ХVІ ст. ст., підземні ходи та оборонна фортеця ХVІ – ХVІІ ст., міська ратуша ХVІ ст., а також поселення трипільської, скіфської, пеньківської і давньоруської культур, середньовічне кладовище, геологічний пам’ятник «Гайдамацький яр» та каньйоноподібна долина.
Крім того, рішенням Вінницької облради від 31 січня 2025 року територію, на якій розташоване родовище Бушанське, включено до загальної площі об’єкта природно-заповідного фонду – ландшафтного заказника місцевого значення «Гора Лисківка».
Однак, у 2024 році ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» придбало спеціальний дозвіл на користування надрами у родовищі Бушанське. Проти надровидобування на заповідній території виступила місцева громада, подія набула суспільного резонансу та медійного розголосу. Відтак Ямпільська міська рада відмовила товариству у відведенні землі для цих цілей.
Товариство звернулось до суду. До справи також долучились прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури Вінницької обласної прокуратури, які представляли інтереси держави у сфері захисту довкілля та історичної спадщини. Прокурори надали суду додаткові аргументи щодо збереження національного заповідника та ландшафтного заказника.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 04.07.2025 ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» відмовлено у задоволенні позову в повному обсязі. Без сервітуту розробка не можлива.