Найближчі союзники Путіна: яку допомогу надають РФ країни ОДКБ

03.06.2022 11:34

В першу чергу йдеться про країни, що входять у "російське антиНАТО" – Організацію договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якої, окрім РФ, належать Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

На даний час усі країни-партнери Росії по ОДКБ практично сформували свої позиції стосовно російсько-української війни.

Більшість побоювань України не справдились: спроби Москви залучити на свій бік союзників (за винятком Білорусі) провалилися. На даний час ймовірність надання військової допомоги (надсилання підрозділів національних збройних сил) країн-членів ОДКБ для війни проти України є низькою.

Небажання цих країн перетворюватися на Білорусь, наражати на санкції і без того слабкі національні економіки, непередбачувана реакція суспільства – все це наразі відіграє роль серйозного стримуючого фактора.

Також малоймовірною залишається військово-технічна підтримка шляхом надання РФ готових зразків військової техніки.

Факт перекидання танкових ешелонів до Росії, безперечно, буде виявлений за допомогою космічної розвідки західних країн, які уважно стежать за ключовими залізничними вузлами та шляхами.

Більше того, країни ОДКБ не висловили навіть формальної політичної підтримки Росії.

Усі вони зберігають більш-менш нейтральний статус, що продемонстрував також і останній саміт ОДКБ: в підсумковій заяві не було жодної згадки про Україну, а виступи учасників (знову ж, окрім Путіна та Лукашенка) були сконцентровані на власних проблемах.

Попри це, на певну допомогу від своїх союзників РФ все ж може розраховувати. І це має бути об’єктом постійної уваги як з боку України, так і Заходу.

Не варто забувати, що військово-технічна допомога для РФ може здійснюватися (і напевно, вже здійснюється) приховано, через наявні канали військово-технічної співпраці.

Наразі є досить багато підтверджень про західні комплектуючі в російських безпілотниках "Орлан-10", танках Т-72, автомобілях "КамАЗ" та російських ракетах "Калібр".

Водночас не варто забувати, що країни ОДКБ мають тісні зв’язки за лінією оборонпрому з Росією.

Наприклад, казахстанське підприємство "Тинис" (розташоване в місті Кокшетау, входить до національної компанії "Казахстан Інжиніринг" Міністерства оборонної та аерокосмічної промисловості) виробляє комплектуючі для літаків та вертольотів російської розробки.

Ось як про це говорить керівництво заводу: "Жоден літак або вертоліт російського виробництва, який експлуатується сьогодні в Росії та Білорусі, не літає без наших виробів… Обов'язково там стоять дрібні клапани чи блоки управління нашого виробництва. Включаючи винищувач 5-го покоління Су-57. Там також наші клапани стоять".

Іншим прикладом є киргизьке підприємство "Дастан", яке розробляє та виготовляє торпедне озброєння для підводних човнів та надводних кораблів (в т.ч. УМГТ-291, УСЭТ-80, СЭТ-65) та обладнання для ВМФ РФ (апаратура наведення, корпусні частини, підривачі тощо).

Підприємство працює у кооперації з російськими підприємствами, в тому числі з підсанкційним заводом "Дагдизель" (м. Каспійськ), який розробляє та виготовляє морську підводну зброю, двигуни, дизель-електростанції для кораблів ВМФ РФ.

Про готовність до продовження та навіть поглиблення співпраці Росії з країнами-партнерами можуть свідчити результати квітневого засідання робочої групи військово-технічного співробітництва при Міжнародній комісії військово-економічного співробітництва ОДКБ.

За результатами заходу Киргизстан та Росія розглянули питання щодо розвитку кооперації та інтеграції підприємств і організацій ОПК держав-членів ОДКБ та провели переговори стосовно "початку роботи над інвестиційним проектом військового та подвійного призначення на території Киргизстану".

Автор:
Олена Нагорна
Читайте також
Version for the visually impaired
Панель комфортного читання
Сайт підтримує адаптивний дизайн, для збільшення розміру елементів можна використовувати масштабування браузера (ctrl + '+')
Скинути стилі
Шрифт і колір фону
Розмір шрифту
Міжрядковий інтервал
Інтервал між літерами
Зображення