У ГІНЕКОЛОГІЧНОМУ КАБІНЕТІ БЕЗБАР’ЄРНОГО ДОСТУПУ В ОКРУЖНІЙ ЛІКАРНІ ВЖЕ ПРИЙНЯЛИ МАЙЖЕ ПІВ СОТНІ ЖІНОК

Наприкінці 2022 року у Могилів-Подільській окружній лікарні інтенсивного лікування відкрили гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу. Його особливість у тому, що огляд тут може пройти будь-яка жінка, незалежно від віку, місця реєстрації та стану здоров’я. До того ж персонал має компетенції для надання допомоги пацієнткам, які зазнали гендернозумовленого насильства.
Кабінет знаходиться на першому поверсі у приймальному відділенні, і його легко знайти за яскравими вказівниками. Медико-психологічну допомогу тут надають 24/7, безкоштовно й анонімно. А завдяки інклюзивному обладнанню оглядають маломобільних жінок комфортно та якісно. Впродовж перших двох місяців роботи десять таких пацієнток уже звернулись по допомогу.
“Сучасне крісло-трансформер, яким обладнано кабінет, опускається до потрібного рівня, що зручно для жінок з інвалідністю. Це звільняє їх від необхідності залучати сторонню людину під час огляду, — коментує Олександр Онофрійчук, директор Могилів-Подільської окружної лікарні інтенсивного лікування. — Також у кабінеті є кушетка, ширма, медичний інструментарій та препарати для запобігання статевих інфекцій і надання невідкладної допомоги. Простір доступний як для місцевих жительок, так і внутрішньо переміщених. Маємо за цей час майже п’ятдесят звернень, в тому числі сім — від ВПО».
Окрім лікарської команди до роботи кабінету залучені психологині та психологи. Якщо ж звертатиметься жінка, над якою вчинили насильство, до допомоги доєднаються й інші служби.
У Вінницькій області майже одночасно запрацювали три таких кабінети: у Могилів-Подільському, Жмеринці та Хмільнику. Загалом у різних регіонах України їх уже 20. Відкриття стало можливим завдяки технічній підтримці Міжнародного Благодійного Фонду “Український Жіночий Фонд” за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення / UNFPA та Міністерства закордонних справ Данії.
“Цей простір враховує потреби кожної жінки. У кабінетах працює кваліфікований персонал, який пройшов спеціалізоване навчання, для того щоб професійно надавати допомогу постраждалим від гендернозумовленого насильства. Кабінети обладнані експрес-тестами та лікарськими препаратами для захисту репродуктивного здоров’я,” — пояснює Олена Панченко, координаторка проєктів Українського Жіночого Фонду.
Наразі у Могилів-Подільській громаді триває інформаційна кампанія, щоб якомога більше жінок звернули увагу на своє репродуктивне здоров’я та його збереження.
“Ми проводимо уроки здоров’я у навчальних закладах, організовуємо тематичні презентації для жительок громади, інформаційні сесії про репродуктивне здоров’я та гендернозумовлене насильство. Через поширення відеороликів та життєвих історій жінок розповідаємо, чому важливо піклуватись про себе і не боятись повідомляти про кривду”, — розповідає Ірина Ткачук, голова громадської організації “Оріана-Світ”, регіонального партнера Українського Жіночого Фонду.
Отож, якщо ви отримали інформаційну листівку з контактами кабінетів або дізнались про їхню роботу від свого сімейного лікаря, розкажіть про це близьким, подругам, сусідкам. Діліться важливими відомостями, адже вони здатні врятувати здоров’я та життя!
Матеріал виготовила ГО «Оріана-Світ» в межах проєкту «Невідкладна медико-психологічна допомога жінкам, які постраждали від ґендернозумовленого насильства», котрий втілюється Українським Жіночим Фондом за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення/ UNFPA та Міністерства закордонних справ Данії. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам матеріалу і не обов’язково відображають погляди Українського Жіночого Фонду, Фонду ООН у галузі народонаселення/ UNFPA та Уряду Данії. Відповідальність за вміст публікації несуть винятково її автори/авторки.