1 березня: народні звичаї і прикмети

01.03.2023 09:14

Християн 1 березня вшановують святу Маріамну, сестру апостола Пилипа. Це перший день весни.

У Київській Русі до 14 століття Новий рік відзначали 1 березня. Про це є безліч свідчень в українському фольклорі. Наприклад, знаменита різдвяна пісня "Щедрик, щедрівочка" раніше була українською народною новорічною піснею і виконувалася навесні. Саме тому в пісні "прилетіла ластівонька", адже навесні ластівки повертаються із зимівлі.

У дохристиянські часи наші предки в цей день шанували Бога весняного сонця Ярилу. Українці називали його Благовісник або Великий Грім. За давніми повір'ями, він відповідав за весняне тепло і за урожай.

У наших предків саме навесні починався новий рік, адже весна була початком життєвого циклу. Навесні починали висаджувати урожай, який прогодує людей протягом року.

У день Ярила вагітні жінки виходили грітися на сонці і вмивалися талою водою, щоб дитина народилася здоровою. В цілому тала вода в цей день вважається цілющою. Якщо сніг вже зійшов з полів - в цей день виганяли пастися домашню худобу.

Що не можна робити 1 березня

1. У цей день не можна їсти м'ясо, яйця і молочні продукти, оскільки триває Великий піст 2023.

2. Невдалий день для рибної ловлі.

3. У цю дату не можна залишати багаття без нагляду, щоб пожежі не було.

4. Погода в цей день буває підступна, а тепло - непостійним. Не можна виходити на вулицю без шапки і в легкому одязі, інакше застудитеся.

Автор:
Олена Нагорна
Читайте також
Version for the visually impaired
Панель комфортного читання
Сайт підтримує адаптивний дизайн, для збільшення розміру елементів можна використовувати масштабування браузера (ctrl + '+')
Скинути стилі
Шрифт і колір фону
Розмір шрифту
Міжрядковий інтервал
Інтервал між літерами
Зображення